Бивш шеф в „Напоителни системи“ в Хасково критикува политиката на аграрното ведомство за напояване на земеделските площи
Водата за напояване е икономически инструмент, а не средство за търговия. Това мнение изрази в писмо до редакцията на Агри.БГ бившият ръководител на „Напоителни системи“ в Хасково Ивайло Тонев.
„Единственият оператор за предоставяне вода за напояване към земеделските стопани е „Напоителни системи“ ЕАД. Като търговско дружество то извършва търговска дейност, а именно „пренос на вода за напояване“, за която услуга земеделските производители заплащат цена на кубик.
Поливните площи, които дружеството е в състояние да обслужи към 2024 г., са от порядъка на 5-6 милиона декара, от които последните години реално обслужва заявки от около 300 хиляди декара. Приходите от напояване не покриват дори фонд „Работна заплата“ на дружеството, а държавата му предоставя от държавният бюджет средства по линия на „опазване на природата от вредното въздействие на водите /ОПВВВ/“, за да може да съществува.
С тези обеми на напояване и бюджетните средства търговското дружество отчита минимални печалби в края на годината, ако въобще може да се говори за печалба при положение, че целевото финансиране от бюджета по линия на ОПВВВ е най големият годишен приход, което е в разрез с извършваната търговска дейност”, пише в писмото си до редакцията на Агри.бг Ивайло Тонев.
Той допълва, че през 2024 година на „Напоителни системи“ ЕАД беше отпуснат и кредит от Министерството на земеделието и храните в размер на 45 милиона лева, с който предприятието да разплати обектите изпълнявани по Програмата за развитие на селските райони.
„През изминалия месец министър Тахов заяви намерения за увеличаване на поливните площи в страната около 2,5 милиона декара, за което ще бъдат търсени от държавата средства от 1 милиард и 200 милиона лева. Видно от всичко казано до тук е, че политиката за развитие на напояването, водена от сегашните управляващи в МЗХ ,е пълна катастрофа и е изцяло лишена от икономическа обосновка”, критикува бившият директор на регионалния клон на държавното дружество.
В писмото си до нашата медия Тонев задава и два въпроса:
1. Как търговското дружество ще върне получения кредит, имайки предвид данните от финансовия му резултат ?
2. Ще се увеличи ли броя на ползвателите на услугата след предлаганата огромната инвестиция на средства в увеличаване на поливните площи ?
Според Тонев начинът, по който от години се управлява напояването и в частност сегашните действия, както и предложенията на аграрното ведомство, няма да мотивират и предразполагат към практикуването на конкурентоспособно поливно земеделие.
„Така направените предложения водят до ощетяване на всеки български гражданин, като създават почва за корупция и са лишени икономическа обосновка. Ясно от самото начало е, че част от кредита няма как да бъде върнат, както е ясно, че липсата на поливно земеделие не се дължи на липсата на поливни площи. Отпускането на необезпечени кредити, както и харченето на пари от бюджета без икономическа обосновка, трябва да бъдат на вниманието на Българската прокуратура. Отчетът на „Напоителни системи“ ЕАД за 2023 г. показва че приблизително 1 милиард кубика вода от язовирите за напояване е използвана за производство на електроенергия и едва 300 милиона кубика за напояване, като загубите на вода при реализираните количества вода за напояване са около 100%”, казва още Тонев.
Според него пътят към модерно, развито и конкурентоспособно поливно земеделие минава през субсидирана поливна вода по модела на Гърция и Румъния и управлението на процеса от Агенция „Мелиорации”, като се изключва възможността за търговия с поливната вода.