Фермерите са принудени да работят с незаконни герани, което може да се превърне във форма на репресия, коментира Петър Петров
Сушата и безводието вече станаха ежедневна тема у нас. В ситуацията на пресъхнали язовири и воден режим земеделците изпитват все по-голяма тревога за настоящите, а и за бъдещите реколти.
Водоподаването от ВиК мрежата се извършва по график в редица населени места у нас. Проблем има и с нивата на язовирите, като последно беше сигнализирано за язовир Копринка, който е пълен на 13%. Служебният премиер Димитър Главчев разпореди на отговорните по темата министерства, сред които и това на земеделието, да намерят и предложат решение на кризата.
В агросектора се работи за справяне с безводието чрез разширяване на хидромелиорациите, рехабилитация на напоителни канали и създаването на нови такива. Докато Министерството на земеделието и храните преследва амбициозния план за увеличаване на поливните площи, то намаляването на водните обеми на водоизточниците също продължава.
Алтернатива за земеделието са подпочвените води според експерти и фермери, но тук опираме до старата и проблемна тема с кладенците. „Според мен трябва да се актуализира възможно най-скоро въпросът с кладенците”, коментира пред Агри.БГ Петър Петров, животновъд от Габровско, където също воден режим бе въведен в няколко населени места.
„Засега процедурата е достъпна за кладенци, които са в регулация. Идеята е да има процедура за регистрация извън землищата. В нашия район няма напоителни канали. Който може да се добере до реките, го прави, но климатичните условия пресушиха и малкото естествени водоизточници.
Забраната за напояване с вода от ВиК мрежата не засяга толкова земеделците, тъй като тя е скъпа и не е рентабилно да се ползва за такива нужди. Друг е въпросът, че според мен за хората в селата принципно водата трябва да е по-евтина.
При нас остава алтернативата за напояване чрез сондажи. Това, че узаконяването им е проблем, масово принуждава фермерите да ползват незаконни кладенци, което в един момент крие риск да се превърне във форма на репресия„, заявява Петров.
По тази тема земеделското съсловие в България е единодушно и всички споделят, че процедурата по узаконяване на кладенец е сложна, отнема много време и разходи, за редица производители обаче това е единствения вариант за напояване.